JESUS DID IT! (ALBANIAN Translation)

 

 

Jezusi e bėri atė! Atė qė ēdo person duhet tė dini
Jezusi e bėri atė!
Ēfarė CDO person duhet tė dini
   
(Kliko mbi theksuar mė sipėr pėr tė dėgjuar)
S O SI A ai bėjmė ? Perėndisė Bibla e Shenjtė na siguron tė ĒFARĖ Jezu Krishti e bėri , dhe pse.  
Bibla (PerėndisėvetėmWord besueshėm pėr racėn njerėzore) na tregon:Tė gjithė ne kanė lindur me njė natyrė mėkatare. Ne e trashėguar atė ngaAdami dhe Eva - dy njerėzit e parė e krijuar - pėr shkak tė mosbindjes sė tyre (mėkatin) ndaj Zotit. Jezu Krishti pagoi pėr falje shpirtėrore tė gjithėve tė vijė Dita e Gjykimit, duke marrė dėnimin e tyre duke vdekur njė vdekje mizore nė kryq - qė do tė thotėTUAJdėnimin.

Kjo ėshtė e drejtė! Jezu Krishti e bėri atė!  Jezusi pagoi pagesėn shpėrblyes pėr faljen tuaj tė pėrjetshme SHPIRTĖRORE - falje tuaj FALAS nga vdekja e pėrjetshme frymore Ditėn e Gjykimit .


Paramendoni qenė nė njė sallė gjyqi, dhe gjykatėsi ka vetėm tė dėnuar me vdekje pėr krimin qė ka kryer. Gjithashtu imagjinoni duke qenė Jezu Krishti avokati juaj. Jezu Krishti i thotė gjyqtarit (ose me fjalė tė tjera, Perėndia Ati Qiellor): "Nderi juaj, unė dua pėr tė shėrbyer dėnimin e klientit tim dhe tė paguajė ēmimin pėr e tij / saj zullumqar duke vdekur nė vend kėshtu qė klienti im mund tė shkojnė tė lirė nga krimi ai / ajo ka kryer. "A mund tė imagjinoni dikush duke bėrė njė gjė tė tillė pėr ju ?!  Jezusi e bėri atė!

Sigurisht ju mund tė jetė duke thėnė pėr veten edhe nė atė moment: Unė nuk kam bėrė asgjė pėr t'u dėnuar pėr tė vdekur! Unė jam duke u akuzuar nė mėnyrė tė gabuar! "Ēfarė tė kam gjoja bėrė Perėndia ?!" Ja pėrgjigjja juaj: Perėndia i dha 10 urdhėrimet pėr njerėzit pėr tė mbajtur nė Bibėl Dhiatėn e Vjetėr. Kushdo qė thyen vetėm njė nga ato urdhėrime duhet tė dėnohet pėr thyerjen e tyre kundėr Perėndisė. Ku e bėn atė tė thotė se ?! Ajo thotė se nė Romakėve 6:23: Sepse paga e mėkatit ėshtė vdekja [ Eternal vuajtje pėr mėkatet e dikujt], por dhuntia e Perėndisė ėshtė jeta e pėrjetshme nė Jezu Krishtin, Zotin tonė. A keni gėnjyer ndonjėherė? Gėnjyer vetėm njė herė? Secili prej nesh ka gėnjyer tė paktėn njė herė. Numri 9 nga 10 urdhėrimet thotė: Nuk do tė kesh (dėshmi tė rreme). Ti e di atė qė na bėn tė? Njė gėnjeshtar pabindur mėkaton kundėr ligjit moral tė Perėndisė - 10 urdhėrimet e tij. ( Zbulesa 21: 8 gjithashtu na tregon atė qė Perėndia mendon tė gėnjyer). Ju vetėm lexuar mbi ēfarė thotė Perėndia pėr pabindur ynė mėkaton kundėr Tij duke thyer vetėm ONE e ligjeve tė Tij morale: Paga e bėrė kėshtu ėshtė vdekja. Emocionale - vdekja shpirtėrore. Ndarja totale nga Perėndia dhe agonizingly vuajtur pėr mėkatet tona pėr gjithė pėrjetėsinė - krejtėsisht tė pavlefshme nga ēdo dashurisė, paqes, shpresės, gėzimit apo falje nga Perėndia kurrė pėrsėri (i njohur ndryshe si ferr). Por kėtu ėshtė njė lajm BEST Perėndisė! Ne mund tė marrim falje pėr ēdo mosbindje tona (mėkatet) kundėr Perėndisė Atit dhe mėkatet tona kundėr tė tjerėve RIGHT NOW dhe tė ketė siguri RIGHT NOW se nė Ditėn e Gjykimit, mėkatet tona nuk do tė mbahet kundėr nesh! Pėr mė tepėr, emri ynė do tė jetė e shkruar nė Librin qengja jetės (Shih: Zbulesa 20:15 ). Si mund tė jetė ?! Duke kėrkuar Jezu Krishti pėr tė na falė pėr mėkatet tona dhe duke besuar se Ai na prej tyre ka falur thjesht duke pyetur tonė dhe besuar! Jezusi do tė bėjmė atė! 1 John 1: 8-9 thotė: Po tė themi se jemi pa mėkat, gėnjejmė vetveten dhe e vėrteta nuk ėshtė nė ne. Po t'i rrėfejmė mėkatet tona, ai ėshtė besnik dhe i drejtė qė tė na falė mėkatet dhe tė na pastrojė nga ēdo paudhėsi. Kėshtu, nė qoftė se ne kemi bėrė Jezus, Zotit tonė personal dhe Shpėtimtari ... ēdo herė qė ne mėkatojmė - ne kemi ēdo tė drejtė tė kėrkojė Jezu Krishtin pėr tė na falė mėkatin tonė (s) - na pastrojė sikur ne kurrė nuk mėkatoi - kėshtu qė, kur zemra jonė ndalon rrahjen, ne mund tė jetė i sigurtė se ne nuk do tė duhet tė vuajė dėnim tė pėrjetshėm pėr mėkatet tona. Jezu Krishti bėri atė qė asnjė qenie tjetėr njerėzore ka bėrė ndonjėherė ose kurrė mund tė bėjė. Ai ishte i vetmi person nė kėtė planet qė ka kurrė nuk mėkatoi . Dhe pėr shkak se ai kurrė nuk mėkatoi, Ai ėshtė i vetmi fli i pranueshėm Perėndia Ati do tė pranonte qė tė paguajnė pagesėn shpėrblim pėr secilin nga mėkatet tona. Kjo ėshtė thjesht e mahnitshme, nuk ėshtė ajo ?! Megjithatė, Jezusi e bėri atė! PSE?  Pėr shkak tė Tij tė dashurisė pėr mėkatarėt humbur. Askush prej nesh nuk e di se kur zemra jonė do tė ndalet rrahje, nuk kemi? Tė inkurajuar shumė pėr tė bėrė paqe me Perėndinė Atė nėpėrmjet Jezu Krishtit kėtė moment . Lutuni dhe thanė Jezusit ju vjen keq pėr mėkatet tuaja kundėr Zotit. Kėrkoni Atij tė tė shpėtojė nga mėkatet tuaja. Daily vėnė Atė PARĖ nė ēdo gjė qė ju mendoni, thoni dhe bėni. Sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, tė jetė pagėzuar me ujė , dhe i pyet dhe i besojnė Jezusit pėr tė mbushur ju me Frymėn e Shenjtė (dhe tė mėsojmė se si tė qėndrojnė tė mbushur ēdo ditė! ) Kėshtu qė ju mund tė fuqizohet nga Fryma e Shenjtė qė tė gėzojnė tė lexuar Biblėn e Dhiatės sė Re (Perėndisė FUNDIT besėlidhje Word pėr racėn njerėzore), dhe t'u binden urdhėrimeve tė Perėndisė ka regjistruar pėr ndjekėsit e Jezu Krishtit tė binden (Ajo ėshtė e mirė pėr ju - ju do tė shpėrblehet pėr tė bėrė kėshtu)!. Bashkohu me besimtarėt e tjerė tė krishterė tė cilėt mund tė ndihmojnė pėrgjigjeni pyetjeve tė shumta qė ju ndoshta keni, dhe qė do tė lutet pėr dhe ju inkurajojmė. Asking Jezu Krishtin tė jetė Shpėtimtari yt personal, dhe duke e bėrė zot tė jetės tuaj ėshtė vendimi i urti ndonjėherė ju do tė bėni.  Kjo do t'ju sjellė shpėrblime tė pėrjetshme gėzuar ... dhe Zoti do tė jetė aq i kėnaqur qė ju keni

NUK tretur qėllimet e pėrjetshme qė Perėndia ka planifikuar pėr ju!   Perėndia nuk krijoi qė tė jetė njė krijim tretur e tij - kurrė nuk harrojmė se - por kjo ėshtė deri nė ju pėr tė le tė punojė nė jetėn tuaj - ēdo ditė. Ai nuk do t'ju detyrojė. Ai duhet gjithmonė tė ftohen. (Marrėdhėnie intime nuk ėshtė e qėndrueshme pėr kohė tė pacaktuar me njė person tjetėr pa pėrpjekje,. As kėshtu me Perėndinė Ajo kėrkon ndjekje ACTIVE . E personit mė tė veēantė nė jetėn tuaj  Perėndia dėshiron kėrkimin tuaj aktive e Tij mė shumė se ēdo gjė tjetėr nė jetėn tuaj . Ai dėshiron vendin e parė - . nuk e dytė dhe nė kėtė mėnyrė tuaj ... NO ONE atij ėshtė mė e dėshirueshme se jU Ai aq padurim dėshiron! ju pėr tė ardhur nė kėtė realizim , njė i dashur Ai me tė vėrtetė e bėn kėtė jetė ėshtė pika juaj e fillimit me tuaj.. i dashur Krijuesin qė do tė zgjasė pėr pėrjetėsi .)  

[Ju lutemi me lutje tė kalojė kėtė nė pėr dikė qė nuk mund tė ketė dėgjuar atė qė Jezusi bėri pėr ta duke vdekur nė kryq. Pėr tė pėrcjellė kėtė me dikė nė gjuhėn angleze apo ndonjė gjuhė tjetėr, tė bėjė njė shtypni Internet Kerko:  Jezusi bėri IT TRANSLATIONS INDEX ]

PLEASE Copy dhe paste " Jezusi bėri atė! " Pėr tė ndihmuar tė ndarė ungjillin

Jezusi e bėri atė!  
 

(Ju mund tė ngjitur "Jezusi bėri edhe ajo!" Nė Facebook faqen tuaj - nėnshkrim email - faqen e internetit - Blog - video tė; etj)

PLEASE Bėni kopje nė letėr tė "Jezusi bėri atė!" Dhe t'i bėjė ata dispozicion pėr tė tjerėt qė nuk kanė dėgjuar pėr kėtė tė vėrtetė AWESOME - TRUST Zotit pėr tė ju jap mėnyra kreative pėr tė marrė ato nė duart e tė tjerėve qė nuk ka dėgjuar QARTĖ LAJME TE MIRA.

(Marrja e kopjeve tė shpėrndarė: Kėtu ka njė . Fotografi pdf )

Pėr tė gjithė ata qė nuk kanė mjete pėr tė shtypur nga njė kopje tė ketė kopje tė bėra pėr tė shpėrndarė, ne do tė ju dėrgoj njė kopje tė kėsaj bėri Jezusi IT! faqe gjoksore metalike pėr ju nė gjuhėn e zgjedhjes suaj. Thjesht na dėrgoni me email kėrkuar njė kopje dhe na tregoni se ēfarė gjuhe ju do tė donte atė nė (Pėrdorni Pėrkthyes Google Gjuha e vendosur nė tė majtė krye tė kėsaj faqe pėr tė na tregoni se ēfarė GJUHĖN dėshironi kopje juaj tė jetė nė.) Sigurohuni qė tė na japin njė adresė postare pėr tė dėrguar atė pėr tė.

Pėr tė gjithė tė jetojnė nė SHBA kontinentale qė do tė donte 50 kopjet e Jezusit e bėri atė! tė jenė nė dispozicion pėr tė tjerėt, thjesht na dėrgoni me email kėrkuar ato dhe tė na sigurojė adresėn tuaj postare. Ne do tė jetė i gatshėm pėr tė dėrguar ato pėr ju, pėr aq kohė sa fondet e ministrisė lejojnė.   

Email jonė: ptoffice@precious-testimonies.com

Pėlqe kėtė faqe? Dėrgoje to a friend! 

HOME